🌊 Soła: 260 cm NORM ➡️ stab.

System punktów · oswiecimskie.pl

Komentuj artykuły

+2 pkt za komentarz

Zgłaszaj zdarzenia

+5 pkt za zgłoszenie

Oceniaj treści

+1 pkt za ocenę

Wymieniaj nagrody

Bilety, zniżki i vouchery!

Fakty Oświęcim Fakty Oświęcim

84 lata od utworzenia karnej kompanii kobiet - FOTO

Uczestnicy spotkali się 25 czerwca przed historycznym budynkiem, w którym Niemcy osadzili więźniarki przywiezione z KL Auschwitz. Zebrani złożyli…Zobacz więcej

84 lata od utworzenia karnej kompanii kobiet - FOTO
84 lata od utworzenia karnej kompanii kobiet - FOTO
Uczestnicy spotkali się 25 czerwca przed historycznym budynkiem, w którym Niemcy osadzili więźniarki przywiezione z KL Auschwitz.  Zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze, upamiętniając więźniarki podobozu KL Auschwitz Frauenstrafkompanie Bor/Budy. Niemcy utworzyli Karną Kompanię Kobiet po ucieczce polskiej więźniarki Janiny Nowak, do której doszło 24 czerwca 1942 roku. W ramach odpowiedzialności zbiorowej ogolili głowy wszystkim 200 kobietom z jej komanda i przekształcili oddział w karną kompanię. Dzień później Niemcy przewieźli Polki do nowo utworzonego karnego podobozu w Borze/Budach. Razem z nimi trafiło tam 200 Żydówek różnych narodowości, wśród nich Słowaczki, Rosjanki, Ukrainki, Jugosłowianki, Czeszki i Niemki. Więźniarki wykonywały ciężkie prace przy oczyszczaniu stawów z sitowia i tataraku, wyrębie lasu oraz na okolicznych polach. Głód, wycieńczenie, warunki pracy i brutalne traktowanie dla wielu kobiet oznaczały śmierć. W drugiej połowie sierpnia 1942 roku część kobiet przeniesiono do obozu żeńskiego w KL Birkenau. Po niespełna dwóch miesiącach od utworzenia karnego podobozu z 200 polskich więźniarek przeżyło 137 kobiet. W marcu 1943 roku Niemcy przenieśli karne komando kobiece do KL Birkenau, a w Borze/Budach utworzyli podobóz kobiecy KL Auschwitz Frauenlager Bor/Budy. Po uroczystości Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau pokazała wewnątrz budynku wystawę czasową z oryginalnymi listami obozowymi i dokumentami Edmunda Szewczyka, więźnia nr 1498. Edmund Szewczyk urodził się w 1914 roku w Wyrach. We wrześniu 1939 roku uczestniczył w kampanii wrześniowej. W 1940 roku Niemcy aresztowali go za działalność konspiracyjną w harcerstwie i osadzili w areszcie w Chorzowie. 13 sierpnia 1940 roku przybył do KL Auschwitz transportem 27 więźniów z rejencji katowickiej i otrzymał numer obozowy 1498. Obóz opuścił w styczniu 1942 roku. Po wojnie działał na rzecz upamiętniania losów Polaków więzionych w KL Auschwitz. Otrzymał Krzyż Oświęcimski oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w lipcu 2012 roku w wieku 97 lat. Listy i dokumenty przekazał Fundacji w ubiegłym roku dr Marek Stobiński. Podczas rocznicowego spotkania Fundacja po raz pierwszy pokazała je szerszemu gronu odbiorców.

Oceń artykuł

0.0/5

Komentarze

Bądź pierwszy! Dodaj komentarz do tego artykułu.

Udostępnij artykuł

📧 Subskrybuj nasz newsletter

Otrzymuj najnowsze aktualności z Oświęcimia prosto do swojej skrzynki odbiorczej.

📊 Statystyki Portalu

268
Odwiedziny dzisiaj
2,769
Artykułów
4.5/5
Średnia ocena
11
Źródeł

📈 Trend odwiedzin (7 dni)

Fri
Sat
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Średnio 166 odwiedzin/dzień