🌊 Soła: 260 cm NORM ➡️ stab.

System punktów · oswiecimskie.pl

Komentuj artykuły

+2 pkt za komentarz

Zgłaszaj zdarzenia

+5 pkt za zgłoszenie

Oceniaj treści

+1 pkt za ocenę

Wymieniaj nagrody

Bilety, zniżki i vouchery!

Kęty Kęty
(1)

Parki kieszonkowe na finiszu: Ogród Miodowy i Tajemniczy Ogród już służą mieszkańcom!

  Z przyjemnością informujemy, że od dziś można już korzystać z uroków Ogrodu Miodowego, który znajduje się w Parku Lipowym, a także Tajemniczego Ogrodu, zlokalizowanego przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kętach, czyli dwóch z czterech nowych parków kieszonkowych powstałych w ramach realizacji proje...

Parki kieszonkowe na finiszu: Ogród Miodowy i Tajemniczy Ogród już służą mieszkańcom!
Parki kieszonkowe na finiszu: Ogród Miodowy i Tajemniczy Ogród już służą mieszkańcom!
  Z przyjemnością informujemy, że od dziś można już korzystać z uroków Ogrodu Miodowego, który znajduje się w Parku Lipowym, a także Tajemniczego Ogrodu, zlokalizowanego przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kętach, czyli dwóch z czterech nowych parków kieszonkowych powstałych w ramach realizacji projektu „Rozwój błękitno-zielonej infrastruktury na terenie gminy Kęty”. Obie inwestycje dołączyły tym samym do otwartego końcem maja Ogrodu Edukacji Ekologicznej, który znajduje się przy Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Bielanach.   W dzisiejszym uroczystym oddaniu dwóch parków udział wzięli: Wicemarszałek Sejmu RP Dorota Niedziela; Kierownik Agendy Zamiejscowej w Oświęcimiu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Jakub Przewoźnik; Członkini Zarządu Powiatu Oświęcimskiego Małgorzata Kotapka; Burmistrz Gminy Kęty Marcin Śliwa; Przedstawiciele samorządu Gminy Kęty: Skarbnik Gminy Grażyna Zątek, Sekretarz Gminy Ewelina Jura-Bączek, Zastępcy Burmistrza Gminy Kęty Rafał Ficoń i Marcin Blok jak również dyrektorzy Wydziału Środowiska i Przedsiębiorczości oraz Wydziału Rozwoju Włodzimierz Bujarek i Urszula Baczyńska-Śleziak, która prowadziła wydarzenie; Radni Rady Miejskiej w Kętach Agnieszka Mejza-Kanik i Seweryn Bryl; Przewodniczący Rady Dzielnicy Podlesie Tomasz Chowaniec; przedstawiciele Koła Pszczelarzy w Kętach z Prezesem Błażejem Banasiem na czele; przedstawiciele wykonawcy prac – firmy Kamil Stańko BUDIKS ul. Kolejowa 1A, 34-116 Spytkowice: właściciel Kamil Stańko i kierownik budowy Przemysław Kozłowski; Inspektor Nadzoru Łukasz Chmiel; reprezentacja międzywydziałowego zespołu pracowników Urzędu Gminy Kęty, odpowiedzialnego za prawidłową realizację zadania; seniorzy z Dziennego Domu „Senior Wigor” w Kętach.   – Pozostaje mi tylko cieszyć się, że powstają takie piękne miejsca. Dzięki Funduszom Unijnym możemy zmieniać naszą rzeczywistość. Jako mieszkanka Kęt, wicemarszałek Sejmu, ale też lekarz weterynarii bardzo się cieszę, że stoją tutaj ule. Jest tu mnóstwo lip, będzie tutaj powstawał jeden z najlepszych miodów. Mam nadzieję, że będą tu miody parkowe i Burmistrz będzie mógł oferować te miody innym, którzy jeszcze takich pięknych miejsc nie mają. Cieszę się z wszystkich tych parków i dziękuję Panu Burmistrzowi, że zadbał o to, żeby te miejsca powstały, bo są to świetne miejsca spędzania czasu – zaznaczyła Dorota Niedziela, obiecując, że będzie w parku częstym gościem, i zauważając, że pomimo upalnej aury, w ogrodzie pełnym drzew panował dziś przyjemny klimat, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i seniorzy, będą mogli z niego w pełni korzystać.   – Cieszymy się bardzo, że dzisiaj odbieramy tzw. parki kieszonkowe w naszym mieście. To niejako wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Nasza gmina zmienia się, stajemy się – można tak powiedzieć – sypialnią dużych aglomeracji. Musi więc zmienić się także podejście do wspólnych przestrzeni takich jak parki. To nie mogą już być tylko zwykłe alejki, trawa, drzewa. Musimy inwestować w infrastrukturę, żeby była ona na tyle atrakcyjna, że mieszkańcy będą chcieli spędzać tu swój wolny czas – zauważył włodarz Kęt Marcin Śliwa, podkreślając, że Ogród Miodowy oferuje infrastrukturę zarówno dla seniorów, jak i najmłodszych Kęczan. Burmistrz Gminy Kęty złożył także podziękowania międzywydziałowemu zespołowi specjalistów, zaangażowanych w realizację zadań, związanych z budową czterech parków kieszonkowych: – Dzisiaj jesteśmy w tym miejscu dzięki temu, że praca zespołowa daje efekty i efekty te będą każdego dnia cieszyć mieszkańców – dodał Marcin Śliwa, który następnie wraz z Wicemarszałek Sejmu RP Dorotą Niedzielą dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi.    Ogród Miodowy zastąpił dotychczasową ścieżkę edukacyjną, znajdującą się w Parku Lipowym. Tworzą go elementy nawiązujące swoim kształtem do plastra miodu, wkomponowane w istniejące wcześniej nasadzenia lip różnych odmian: altana z zielonym dachem i stołem warsztatowym, niewielki ogród deszczowy, plac zabaw, miejska pasieka pokazowa oraz rabaty bylinowe z roślinami miododajnymi i nasadzenia krzewów rodzimych, w tym krzewów jadalnych.   Z kolei Tajemniczy Ogród utworzony został na niedostępnym dotychczas terenie zielonym pomiędzy Ośrodkiem Sportu i Rekreacji a obwodnicą miasta. Przy wykorzystaniu istniejącego ukształtowania terenu wykonano pomosty, malowniczo zawieszone w koronach drzew. Powstało tu zatem kameralne miejsce wypoczynku i uprawiana sportu. Jednocześnie zachowano „dzikie enklawy” drzew i krzewów, które uzupełniono o nowe nasadzenia. Warto zaznaczyć, że powstałe tu ogrody deszczowe będą adaptowały deszczówkę z terenów utwardzonych.    W ramach inwestycji wykorzystano rozwiązania przyjazne środowisku, w tym m.in.: przepuszczalne nawierzchnie, ogrody deszczowe, zielone dachy, nasadzenia drzew, krzewów i bylin gatunków rodzimych oraz schronienia dla zwierząt (budki dla ptaków, hotele dla owadów).   Przestrzeń obu ogrodów została uzupełniona elementami małej architektury – ławkami, koszami, tablicami edukacyjnymi. Dla poprawy bezpieczeństwa wykonano także oświetlenie, a teren objęto monitoringiem wizyjnym.    Koszt inwestycji (Ogród Miodowy i Tajemniczy Ogród): 4 325 246,60 zł Wartość dofinansowania: 3 861 200,20 zł   Na swoje otwarcie czeka już tylko Aleja Dębowa – ostatni z gminnych parków kieszonkowych, na których wykonanie pozyskano dofinansowanie w ramach Projektu.     Inwestycja zrealizowana została dzięki Funduszom Europejskim pozyskanym w ramach Działania 8.14 Transformacja klimatyczna, Typ projektu A Rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury w powiązaniu z rozwojem usług ekosystemowych i edukacją klimatyczną.   biuro projektu  
Źródło: Kęty Kęty

Oceń artykuł

4.0/5 (1 ocena)

Komentarze

Bądź pierwszy! Dodaj komentarz do tego artykułu.

Udostępnij artykuł

📧 Subskrybuj nasz newsletter

Otrzymuj najnowsze aktualności z Oświęcimia prosto do swojej skrzynki odbiorczej.

📊 Statystyki Portalu

269
Odwiedziny dzisiaj
3,175
Artykułów
4.8/5
Średnia ocena
11
Źródeł

📈 Trend odwiedzin (7 dni)

Fri
Sat
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Średnio 172 odwiedzin/dzień