🌊 Soła: 260 cm NORM ➡️ stab.

System punktów · oswiecimskie.pl

Komentuj artykuły

+2 pkt za komentarz

Zgłaszaj zdarzenia

+5 pkt za zgłoszenie

Oceniaj treści

+1 pkt za ocenę

Wymieniaj nagrody

Bilety, zniżki i vouchery!

UG Oświęcim UG Oświęcim

84. rocznica utworzenia Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz – Bor/Budy

25 czerwca przy budynku byłego podobozu w Borze odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę utworzenia Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz – Bor/Budy. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów, instytucji, organizacji społecznych oraz mieszkańcy. Gminę Oświęcim reprezentował zast...

84. rocznica utworzenia Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz – Bor/Budy
84. rocznica utworzenia Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz – Bor/Budy
25 czerwca przy budynku byłego podobozu w Borze odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę utworzenia Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz – Bor/Budy. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów, instytucji, organizacji społecznych oraz mieszkańcy. Gminę Oświęcim reprezentował zastępca wójta Rafał Zieliński. Uczestnicy oddali hołd więźniarkom, które przeszły przez podobóz w Borze/Budach. Pod tablicą pamiątkową złożono kwiaty i zapalono znicze. Karna Kompania Kobiet została utworzona 25 czerwca 1942 roku po ucieczce z KL Auschwitz Janiny Nowak, uznawanej za pierwszą kobietę, której udało się zbiec z obozu i przeżyć wojnę. W odpowiedzi na to wydarzenie Niemcy zaostrzyli represje wobec więźniarek. Do nowo utworzonego podobozu w Borze/Budach skierowali kobiety różnych narodowości, którym ogolono głowy i które poddano szczególnie surowemu reżimowi. Więźniarki wykonywały ciężkie prace fizyczne przy wyrębie lasu, oczyszczaniu stawów, w tartaku oraz przy pracach rolniczych. Pracowały niezależnie od warunków pogodowych, często ponad siły. Głód, wyczerpanie, choroby i brutalne traktowanie sprawiły, że wiele z nich nie przeżyło pobytu w podobozie. Już po niespełna dwóch miesiącach funkcjonowania karnej kompanii zmarło ponad 60 kobiet. Podobóz w Borze/Budach funkcjonował do marca 1943 roku. Dla wielu więźniarek stał się miejscem szczególnego cierpienia. Zofia Posmysz, była więźniarka Auschwitz, określiła go później mianem „najniższego kręgu piekielnego Auschwitz”. Coroczne uroczystości są wyrazem pamięci o ofiarach oraz przypomnieniem tragicznych wydarzeń, które rozegrały się na terenie naszej gminy podczas II wojny światowej.
Źródło: UG Oświęcim UG Oświęcim

Oceń artykuł

0.0/5

Komentarze

Bądź pierwszy! Dodaj komentarz do tego artykułu.

Udostępnij artykuł

📧 Subskrybuj nasz newsletter

Otrzymuj najnowsze aktualności z Oświęcimia prosto do swojej skrzynki odbiorczej.

📊 Statystyki Portalu

173
Odwiedziny dzisiaj
2,936
Artykułów
4.5/5
Średnia ocena
12
Źródeł

📈 Trend odwiedzin (7 dni)

Fri
Sat
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Średnio 189 odwiedzin/dzień